Saturday, December 30, 2017

ХЛЯБ И ЗЪБИ

(C) 2015 - Bogomil K. Avramov
ХЛЯБ И ЗЪБИ
разказ
Богомил Костов Аврамов Русев-Хеми
из
"МЪЛЧАЛИВО ИЛИ ПИЕСИ ЗА ШЕПТЯЩИ СТАРЦИ",
Ocean Press-Varna - 2015.
НЯКОГА СИ СЕ ПИТАХМЕ, ЗАЩО РУСКОТО ЕЖЕДНЕВНО ИЗКУСТВО НЕПРЕСТАННО НАПОМНЯ ЗА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА. ДОКОЛКО ДОБРОСЪВЕСТНО – ТОВА Е ДРУГ ВЪПРОС. ВЪВ ВСЕКИ ЕДИН СЛУЧАЙ – МАЙСТОРСКИ.
АКО И ВИЕ СТЕ НА МОИ ГОДИНИ, НЯМА КАК ДА НЕ СИ ЗАДАДЕТЕ ПОДОБЕН ВЪПРОС. СПОРЕД НАЗЕКА, ОТГОВОРЪТ Е ПРОСТИЧЪК. БЕЗ ДА Е ПРОСТАШКИ.
СТАВА ДУМА ЗА ХАПКИ.
ЗА ОНЕЗИ ХАПКИ ХЛЯБ, СВИНСКА МАС И СИРЕНЕ С ЧЕРВЕН ПИПЕР, ОТ КОИТО ДНЕС С ЛЕКА РЪКА ЛИШАВАМЕ НАШИТЕ ДЕЦА. В ИНТЕРЕС НА НЯКАКВО НЕИЗБЕЖНО КОМПЮТЕРИЗИРАНЕ. ЩОТО СЪВРЕМЕННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ – ТЪЙ КАКТО Е ПОТРЪГНАЛО, НЕ САМО ЧЕ НИ ЯДАТ ХЛЯБА, НО И НАС КАТО НИЩО КЕ ИЗРЪФАТ.
РЪФАТ ЛИ – РЪФАТ.
ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА, МИНА-ЗАМИНА С МИНИМАЛНИ ПОРАЖЕНИЯ ЗА НАШИЯТ ДЪРЖЕЛИВО-КРИЗИСЕН НАРОДЕЦ. АКО, ДА НЕ БЯХМЕ СЕ ПОЛАКОМИЛИ ЗА ВСЕВЕЧНИТЕ ЗЕМИ БОЛГАРСКИ; ПОГЪРЧЕНИ И ПОСЪРБЕНИ ЧАК ПОТУРЧЕНИ; ПРЕДПОЛАГАМ – БИ МОГЛО ДА НИ СЕ РАЗМИНЕ. АЛА ЕДНА ЦЯЛА ДОБРУДЖА НЕ НИ СТИГА. ИСКАМЕ СИ И БЕЛОМОРИЕТО, ЧЕ И ПО-НАТАТЪЧИ – ДО ИТАЛИЯ. КАЗВАТ, ЖЕЛЕЗОПЪТНАТА ЛИНИЯ И СЪОТВЕТНАТА МИТНИЧЕСКА БАРАКА - ВСЕ ОЩЕ СТОЯТ. АБЕ, НЯМА ЛИ КОЙ ДА ГИ РУШНЕ И ПРЕПРОДАДЕ ЗА СТАРО ЖЕЛЯЗО!?!
ГОДИНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА, ЗА ВАРНА-ГРАД, БЯХА ГОДИНИ НА ИЗНЕМОГА И ГЛАД. НАРОДЪТ, В ОЧАКВАНЕ НА НОВИ СЪДБИНИ, Я КАРАШЕ КАТО НА МАЙТАП. РЕСТОРАНТИ И КРЪЧМИ ПРЪЩЯХА ОТ ПОСЕТИТЕЛИ. НА БЕЗБОЖНИ ЦЕНИ, ТАМ СЕ ПРЕДЛАГАШЕ ОТ ПИЛЕ МЛЯКО. ПРОСЕЦИ ИМАШЕ ЕДИНСТВЕНО ПРЕД ВРАТИТЕ НА ЦЪРКВИТЕ. КОФИТЕ ЗА СМЕТ СИ БЯХА У ДОМА. ПЛИТКИ ЦИМЕНТОВИ УРНИ С ОБЕМ ОКОЛО КУБИЧЕСКИ МЕТЪР, ПРИ ЧЕРНИТЕ ВРАТНИ НА КЪЩЯТА. КЪМ 1944., ВАРНА-ГРАД БЕ НАСТИГНАЛ И НАДМИНАЛ СТАТИСТИЧЕСКИ ТАВАНИТЕ НА ПАРИЖ ОТ 1924.. ВЪВ ВСЕКИ ДВОР ЖИВЕЕХА НЕ ПО-МАЛКО ОТ ОСЕМНАДЕСЕТ ЧОВЕКА – ПРИ ЕДИНСТВЕНА ТОАЛЕТНА. ЗАРЕДЕНА С ВЕСТНИК “ЧЕРНО МОРЕ” НА ДРЕБНО.
ХЛЯБЪТ БЕ ЧЕР – КАТО СМОКИНГА НА КМЕТА. ПРОДАВАШЕ СЕ – ПО МЕРКА И ТЕГЛИЛКА - С КУПОН. КУПОНИТЕ ЗА ХЛЯБ БЯХА, СТРУВА МИ СЕ – ЧЕТИРИ КАТЕГОРИИ. В ЗАВИСИМОСТ ОТ КАЧЕСТВОТО НА ТРУДОВАТА ЗАЕТОСТ. ИМАШЕ КУПОНИ И ЗА ВСИЧКО ОСТАНАЛО. ОСВЕН МОЖЕБИ, ЗА ОНАЗИ РАБОТА. КУПОНИТЕ СЕ ПЕЧАТАХА ЦЕНТРАЛНО, И СЕ РАЗДАВАХА ТОЧНО, РЕДОВНО И ДОТОЛКОВА СПРАВЕДЛИВО, ЧЕ СЕ БЯХА ПРЕВЪРНАЛИ В РАЗМЕННА МОНЕТА.
НАЙ-ПАЧЕ СЕ ЦЕНЕШЕ – ХАПКАТА ЧЕР ФУРНАДЖИЙСКИ ХЛЯБ. ТОВА, КОЕТО СЕ ПОЛАГАШЕ НА МАХЛЕНСКИТЕ ХЛАПАЦИ, БЕ: СУТРИН, ОБЕД И ВЕЧЕР – РЕЗЕН ПРЕПЕЧЕН ХЛЯБ.
- ХЛЯБ – СЪС СВИНСКА МАС, С ЧЕРВЕН ПИПЕР ПОРЪСЕН;
- ХЛЯБ – СЪС СИРЕНЕ, С ЧЕРЕН ПИПЕР ПОРЪСЕН;
- ХЛЯБ – СЪС ДОМАШЕН МАРМЕЛАД;
- ХЛЯБ – СЪС МЕД;
- ХЛЯБ СЪС ЗЪБИ – Т.Е. САМО ХЛЯБ.
СЪС ФИЛИЯ ТИПОВ ТРИЧЕН ХЛЯБ В РЪЦЕ, ЛУДУВАХМЕ ИЗ МАХАЛАТА, ПЛАЖОВЕТЕ И ГРАДА. ОСТАВЯЙКИ ПО НЯКОЯ ФИЛИЯ ПО КАМЕННИТЕ ОГРАДИ НА ЕДНОЕТАЖНИТЕ КЪЩЯ. ХОРАТА, КОИТО НЕ СИ ПОЗВОЛЯВАХА ДА ПРОСЯТ – НЕ ПРОПУСКАХА ДА ПОХАПНАТ. И ТОВА НЕ ИЗГЛЕЖДАШЕ УНИЗИТЕЛНО И НЕДОСТОЙНО. БЕ ВОЙНА, А ОТ ТОВА НЯМА ЗАСТРАХОВКА. ГОЛ, БОС И ГЛАДЕН, БЕ ВАРНЕНЕЦЪТ ОТ ОНОВА ВРЕМЕ. ПА ГОРД ПАТРИОТИН, КОЛКО САКА. ПИТАМ-СЕ, КАТО-КАКЪВ СИ-Е СЕГА?
БЯХ ДЕТЕ, ОТРАСНАХ МЪЖ КАТО НА ШЕГА; С ФИЛИЯ ХЛЯБ И РЕЗЕН ДИНЯ; НО НИКОЙ НИКОГА НЕ МИ БЕ БРОИЛ - ХАПКИТЕ ХЛЯБ СЪС ЗЪБИ.
ДОКАТО ПОНАСТОЯЩЕМ – ТОВА СИ Е ОБИЧАЙНО ДОМАШНО ЗАНИМАНИЕ.
ИНАЧЕ, КАТО-КАК ЩЕ ДА ПЛАТИМ БЕЗУМНИТЕ ТАКСИ ЗА ТЕЛЕВИЗИЯ И ИНТЕРНЕТ; ЗА ДАНЪЦИ, ПИТЕЙНА ВОДА, И ПОДОЗРИТЕЛНО СЛЪНЧАСАЛ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТОК.
End – 12.10.2016./ Revised - 29.12.2017.

No comments:

I'M THE PAUSE, by Hemy

© 2013-Bogomil Kostov AVRAMOV-HEMY АЗ СЪМ ПАУЗАТА НА ТУЙ СКАПАНО ОБЩЕСТВО, ГДЕТО В ГЪРДИТЕ ТЪЙ БЕЗПОЩАДНО СЕ БИЕ; ПРЕДВАРИТЕЛНО ОТБЕЛЯЗА...